Významná místa a kulturní památky
VELKÉ DIVADLO J.K.TYLA
http://www.djkt-plzen.cz/
Divadlo Josefa Kajetána Tyla svou tvorbou navazuje na dlouholetou divadelní tradici, první představení se v Plzni hrála již v roce 1759. V roce 1902 bylo postaveno nové městské divadlo podle projektu architekta Antonína Balšánka. Budova v novorenesančním stylu s bohatou uměleckou výzdobou fasády i interiéru je architektonickým skvostem města. Čtyři divadelní soubory mají ve svém programu operu, činohru, balet, operetu ale také muzikál. Divadlo Josefa Kajetána Tyla má dvě stálé scény - Velké divadlo a Komorní divadlo, které se orientuje převážně na činohru. Od roku 1993 jsou obě scény dějištěm mezinárodního festivalu Divadlo, který na jeviště láká věhlasné zahraniční soubory.
NOVÁ SCÉNA
Výstavba začala v červnu 2012, divadlo bylo otevřeno 2. září 2014. Náklady na stavbu dosáhly 870 milionů korun včetně DPH. Architektonický koncept vytvořil Vladimír Kružík ze společnosti Helika na základě původního návrhu portugalské architektonické kanceláře Contemporânea Lda. Dodavatelem stavby byla firma HOCHTIEF. Autorkou malované opony je akademická malířka Ivana Hejduková ze sdružení KVADRA.
Charakter budovy dotváří unikátní předsazená fasáda z litého betonu s „bublinovou perforací“, jež nemá u nás dosud obdoby. Fasáda váží více než sto tun a je navržena tak, že se sama stává scénografickým objektem, jakousi plastickou reinterpretací dekorativní divadelní opony. Odděluje tak reálný život od toho magického světa uvnitř v budově. Nepřehlédnutelnou součástí fasády je organický dekor s 39 nepravidelně rozmístěnými otvory, který je prosvícen LED reflektory měnícími barvu.
Komplex tvoří dvě budovy, divadelní a provozní. V divadelní části je sál s hledištěm pro 444 diváků a Malá scéna pro 120 diváků, s možností variability tvaru hlediště. Menší objekt obsahuje zázemí, kanceláře a šatny. Mezi budovami je umístěna betonová skulptura ve tvaru vejce, široká tři metry.