Pozvánka na koncert
Pro historiky není právě lehké stanovit hranici mezi gospelem a jeho předchůdcem- spirituálem. Shodují se snad jen v tom, že spirituál vznikl kolem poloviny devatenáctého století, před americkou občanskou válkou, jako spontánní plod jediného druhu společných shromáždění, kterých se směli otroci zúčastnit, tedy shromáždění náboženských. Díky dlouhé tradici procházel vybrušovacím procesem, v němž melodie anonymních tvůrců zdokonalovaly celé generace. Gospel se formoval až po občanské válce, ale je to v podstatě plod dvacátého století. Jeho skladatelé většinou nemizí v anonymitě, ale vystupují jako známé a konkrétní postavy.
Všechno z pestré palety vlivů, které více než sto let na tuto dodnes moderní hudbu působily a působí, najdeme v tvorbě souboru, který je považován v oblasti gospelu za jeden z nejlepších na světě. Jde o skupinu The Very Best of Black Gospel, která vystoupí 4. prosince ve Velké synagoze od 19.00 hod. V tomto sdružení se organizátorům povedlo soustředit výběr nejlepších zpěváků této strhující emocionální hudby. Skupina čerpá ze všech časových období, kdy si tato muzika vydobývala místo na slunci nejen v kostelech, ale i na pódiích nejprestižnějších koncertních síní na celém světě, včetně účasti na jazzových festivalech. Členové souboru, kteří jsou v současné době na pravidelném, již desátém evropském turné, nabídnou posluchačům nejznámější opusy gospelové hudby. Na koncertu zazní světově proslulé písně jako např. Oh Happy Day, Walk in Jerusalem, Kumbaya nebo Down by the Riverside.
Že se jedná o skutečně špičkový soubor, o tom svědčí fakt, že si členy Black Gospelu přizvali ke spolupráci na natáčení svých desek či k účinkování na koncertech legendární zpěváci a zpěvačky. Z desítek jmen vyberme namátkově jména Diana Ross, Steve Wonder, Whitney Houston, Alicia Keys nebo Jose Carreras.
Gospel je hudební směr,který se výrazným způsobem zapsal do historie hudby 20. století. Přispěl i k formování rockové hudby v padesátých letech a jasné odkazy na inspiraci gospelem můžeme slyšet v pěveckém projevu především černošských soulových interpretů např. A. Franklinové, S Cooka nebo R. Charlese. Nezanedbatelný vliv zanechal i v tvorbě jejich bílých kolegů, za všechny jmenujme třeba J. Cockera. Výčet hudebníků čerpajících z této hudby by byl nekonečný, ale vzpomeňme ještě alespoň L. Richarda, v jehož rock and rollu najdeme naprosto jasné manýry okoukané v tomto žánru. Stejně jako ze spirituálu vznikl gospel, můžeme dnes slyšet o nových, modernějších stylových škatulkách jako např. o gospel rocku či pop gospelu.
The Very Best of Black Gospel, kteří působí na současné hudební scéně již čtrnáct let, sklízí úspěchy po celé Evropě. V sousedním Německu vyprodávají nejen velké koncertní sály jako berlínský Fridrichstadtpalast, ale i sportovní haly.
Svým perfektním pojetím gospelové hudby zcela určitě uspokojí i nejnáročnější hudební příznivce napříč všemi žánry. Na plzeňský koncert, který se uskuteční
4. prosince, tedy v předvánočním čase,se zpěváci rozhodli zařadit i něco z hudby evokující tento čas. Mimo jiné zazní i jeden z evergreenů, hraný v mnoha podobách na sklonku každého roku, proslulá Silent Night. V podání černošských zpěváků souboru The Very Best of Black Gospel, kteří jsou už na šestém českém turné, jistě obzvlášť působivá. Typické průvodní znaky od výkřiků, vzlyků, opakování jednotlivých motivů až ke strhující gradaci si posluchače zcela podmaní. Ale nezůstane jen u tradičních průvodních jevů. Současný gospel je projevem dnešní doby a nového ideálu stále postupující integrace nejrůznějších druhů hudby.
Zdeněk Raboch