Plzeň žila o víkendu Slavnostmi svobody
Město Plzeň se díky jedné z nejvýznamnějších historických událostí minulého století, konci II. světové války, která zásadně ovlivnila další osudy obyvatel Evropy, ocitlo v ojedinělé pozici. Jako jedno z měst osvobozených v květnu 1945 je posledním skutečným i symbolickým místem, kde skončila cesta spojeneckých vojsk evropským kontinentem. Městem, které symbolicky spojuje Francii, Lucembursko, Belgii a Českou republiku.
Od roku 1990 se v Plzni v měsíci květnu každoročně pořádají oslavy nazvané Slavnosti svobody. Z celého světa přijíždějí lidé, aby společně s obyvateli města, americkými veterány a jejich rodinnými příslušníky oslavili osvobození města. Právě účast veteránů, jejichž každoroční návštěvy bývají plné mnoha emocí, byla donedávna základem připravovaného programu.
Zástupci MO Plzeň 3 (zleva): radní Ing. Pavel Kotas, místostarosta Radislav Neubauer a starosta Jiří Strobach
Program Slavností svobody je rozdělený do několika částí. Jedná se o pravidelně se opakující akce, např. vzpomínkové akty u památníků II. světové války, konvoj historických vozidel Convoy of Liberty. Druhou částí jsou dílčí projekty jednotlivých klubů vojenské historie, které se snaží každoročně nabídnout nová, zajímavá, pojetí historie spojená s prezentací dobové vojenské techniky, zbraní, vojenských činností. Některé z těchto projektů přesahují hranice jednotlivých ročníků, kontinuálně pokračují.
Během slavností se již tradičně setkávají belgičtí a američtí veteráni se zástupci vedením města i Městského obvodu Plzeň 3 a širokou veřejností u jednotlivých plzeňských památníků.
Nejatraktivnějším bodem programu se během slavností jako již tradičně stal Convoy of Liberty, na který se přišly podívat tisíce Západočechů. Kolona 140 historických vojenských vozidel projela Plzní od Sukovy ulice, přes Klatovskou třídu, sady Pětatřicátníků, Jízdeckou, Tyršovou a Rooseveltovu ulici až na náměstí Republiky. V bojovém čele konvoje jely obrněné průzkumné šestikolky M8 Greyhound, vozy Dodge upravené například jako ambulantní vůz či auto pro spojaře, ale i unikátní opravárenský a vyprošťovací tahač Ward la France, který se v Plzni představil poprvé.
Z historických džípů pozdravili přihlížející američtí a belgičtí veteráni. Součástí kolony byly také vlajkonoši, děvčata v dobových kostýmech, motorky Harley Davidson, jízdní kola a jednotka skotských dudáků The Rebel Pipers. Právě skotská hudba představuje spojení všech oddílů bojujících proti nacismu. Historickou kolonu, ve které jely vozy i z Belgie, Švýcarska a Německa, ukončila současná technika americké armády a vozidla Humvee.
Průvodu se zúčastnil také starosta MO Plzeň 3 Jiří Strobach a místostarosta Radislav Neubauer
Zdroj: www.slavnostisvobody.cz
Více fotografií ZDE.