Péče o významný krajinný prvek Tyršův sad úspěšně pokračuje
Významný krajinný prvek Tyršův sad u Litic patří mezi přírodovědně nejzajímavější místa v Plzni. Jde totiž o jedno z posledních území, kde se i dnes můžeme setkat se společenstvy tradičních suchých pastvin a vřesovišť, obývaných mnohými ohroženými druhy jako jsou třeba světlík větvený, modrásek nejmenší nebo vzácní suchomilní pavouci.
Vřesoviště a suché trávníky bývaly na Plzeňsku velmi časté, avšak vlivem změn ve využívání krajiny v průběhu 19. a 20. století téměř vymizely. Jsou totiž závislé na pravidelném hospodaření, tradičně zejména pastvě ovcí. Pokud jsou ponechány svému osudu, začnou se šířit dřeviny a druhově bohaté louky plné života se mění v jednotvárný stinný les.
Tyršův sad před zásahem (2014)
Nechybělo mnoho a stejný osud potkal i Tyršův sad – z původního bezlesí zůstal malý zbytek a i ten rychle zarůstal borovicí a ovsíkem. V roce 2014 proto spolek Juniperia se souhlasem města Plzně zahájil nezbytnou péči o území. Nejprve byla odstraněna podstatná část borového náletu z jádrové části lokality a následně byla celá plocha v roce 2015 poprvé posečena a byl vyhrabán mech a stařina. Díky tomu se porost i v pozdním létě krásně zazelenal a opět bylo možné se těšit z dalekého výhledu.
Ve dnech 19. – 21. února bude péče pokračovat odstraněním posledního problematického porostu dřevin tak, aby vznikla ucelená plocha bezlesí, kde bude časem možné třeba i obnovit původní třešňový sad. V létě Juniperia opět naváže dvojím pokosením území, které jednak podpoří druhovou bohatost luk, ale také zpřístupní lokalitu všem zájemcům o bližší poznání její pozoruhodné přírody.
Tyršův sad po zásahu (2015)